Warning: file_put_contents(/var/www/html/hokej.mnichovice.cz/templates/junior_hokej_mnichovice_2015_11/modules.js): failed to open stream: Permission denied in /var/www/html/hokej.mnichovice.cz/templates/junior_hokej_mnichovice_2015_11/library/Artx/Page.php on line 18
Kronika č.8 – Ženy v mnichovickém pozemním hokeji

Naši partneři

Mnichovice-nove
HOSS


DEcathlon
Bonavita-logoperi
gefco
oresi
Tonino Lamborghini espresso logo ern

Činnost mládeže oddílu je podporována dotací z MŠMT.
logo msmt

 

 TOPlist

 

 

Naši partneři

Mnichovice-nove
HOSS


DEcathlon
Bonavita-logoperi
gefco
oresi
Tonino Lamborghini espresso logo ern

Činnost mládeže oddílu je podporována dotací z MŠMT.
logo msmt

 

 TOPlist

 

 

Kronika č.8 – Ženy v mnichovickém pozemním hokeji

Zeny-Hostivar-1954Vážení čtenáři naší malé minikroniky pozemního hokeje,
Je mi ctí, že vás mohu přivítat u dalšího pokračování našeho cyklu, tentokrát se budeme věnovat ženám a to nejen ledajakým, ženám v mnichovickém hokeji pozemním. Navrhuji si nalít skleničku nějakého dámského pití, třeba likéru (slabší povahy to pro jednou vydrží) a jdeme na to.


První zmínky o ženské složce v mnichovickém pozemním hokeji se datují již do podzimu 1944. Ovšem pravidelným účastníkem nejvyšší soutěže se naše mužstvo stalo až v roce 1953.

Že se nejednalo o účast symbolickou nás mohou přesvědčit výsledky. Naše mužstvo bojovalo vždy o nejvyšší příčky: 1953 – 4.místo, 1954 – 2.místo, 1955 – 3.místo a podobně se našim ženám dařilo i v dalších letech. Mužstvo tvořené mimo jiné obávanou střelkyní a reprezentantkou Vlastou Chramostovou (Rubišovou), či dalšími reprezentantkami Boženou Bohatovou (Neumannovou), a J.Valentovou (Klučkovou) si vedlo na výbornou až do závěru 50-tých let. V roce 1959 bohužel vyvrcholily problémy se sestavením 11ti členného mužstva a mohla se odehrát jen soutěž v „bandy“, která se hrála pouze v 7mi hráčkách. To už byla ovšem pouze labutí píseň našeho ženského hokeje na dlouhá a dlouhá léta. Dle dostupných ročenek byla hlavní příčinou odstěhování, či vdání hned několika děvčat, z kronik je však patrný i další problém a to, že mužstvo za sebou nemělo mládež, která by jej mohla postupně doplňovat.

Zeny-1957         Přestože během následujících desetiletí proběhlo hned několik pokusů o obnovení ženské složky našeho oddílu, definitivně se to povedlo až v roce 1990! V tomto roce bylo do soutěže přihlášeno mužstvo mladších dorostenek, což se stalo především zásluhou trenérů Václava Doskočila a Anatola Babora. Jednalo se částečně o děvčata, která už určitou dobu navštěvovala tréninky přípravky, ale nezkušenost si jednoznačně vybrala svoji daň. Poslední místo v soutěži s bilancí 0 bodů a skóre 0:49 hovoří za vše. O nic lepší to nebylo v roce následujícím a ani přechod mužstva do kategorie starších dorostenek, obrat neznamenal, naopak mužstvo se rozpadlo. Kromě cenné zkušenosti, že nejde začínat s mládeží od dorostu, děvčata přinesla pozornost a vzbudila zájem o tento sport i u těch nejmladších a my již v roce 1992 můžeme číst v kolonce „žákyně“ příznivé číslo 25! Netrvalo dlouho a mohli jsme zaznamenat první velké úspěchy. Psal se rok 1994, když naše mladší dorostenky získaly titul mistra ČR, který o rok později zopakovaly. Stejná generace děvčat pak byla podepsána pod titulem v kategorii vyšší „starší dorostenky“ v roce 1996. Důsledkem všech těchto skutečností je potom již fakt, že druhou ligu roku 1998 vyhrálo mužstvo Mnichovic. Měli jsme tak možnost po více jak 40 letech zaznamenat naše mužstvo mezi elitou v tabulce nejvyšší soutěže! Největším úspěchem pak byla 5tá místa z let 1999, 2001 a 2003. V roce 2005, stejně jako v roce 2012 jsme pak nejvyšší soutěž na několik let opustili, abychom se do ní pak úspěšně vrátili. Momentálně jsme účastníky sjednocené soutěže.

         Ještě podstatnější úspěchy však zaznamenala naše děvčata v hale. Titul vicemistryň je zdobil hned třikrát a to v létech 2003-2005, kdy našim přemožitelem byla vždy Slávie.     

           V neposlední řadě se můžeme pyšnit i tím, že na reprezentačních dresech jsme si mohli číst v uplynulých dvaceti letech jména jako Jana Špringrová (Šplíchalová), Lenka Veselá (Fousková), Radka Csajková, Kateřina Adamová, Petra Špringrová, Květoslava Kučerová, nebo i Markéta Matějovská, které k těmto výšinám vypustily právě Mnichovice.

H.V.

Popis fotografií:
Ženy 1954
Ženy 1957 - Z leva: Helena Hofmanová, Květa Štorcová, Anna Jenčovská, Marie Kropáčková, Olina Švejdová, Vlasta Cramostová, Kloučková Jana (brankářka)
Božena Neumanová, Darina Kloučková, Marie Konrádová, Mirka Jenčovská