Warning: file_put_contents(/var/www/html/hokej.mnichovice.cz/templates/junior_hokej_mnichovice_2015_11/modules.js): failed to open stream: Permission denied in /var/www/html/hokej.mnichovice.cz/templates/junior_hokej_mnichovice_2015_11/library/Artx/Page.php on line 18
Kronika č.2 – Cesta ke zlatu

Naši partneři

Mnichovice-nove
HOSS


DEcathlon
Bonavita-logoperi
gefco
oresi
Tonino Lamborghini espresso logo ern

Činnost mládeže oddílu je podporována dotací z MŠMT.
logo msmt

 

 TOPlist

 

 

Naši partneři

Mnichovice-nove
HOSS


DEcathlon
Bonavita-logoperi
gefco
oresi
Tonino Lamborghini espresso logo ern

Činnost mládeže oddílu je podporována dotací z MŠMT.
logo msmt

 

 TOPlist

 

 

Kronika č.2 – Cesta ke zlatu

Muzi-1955Vážení přátelé, příznivci mnichovického pozemního hokeje, pamětníci, ale i vy, co jste zabloudili na tyto řádky náhodou, jsem rád, že vás všechny mohu přivítat při druhém pokračování naší „minikroniky“.
Jelikož se dnes bude jednat o pokračování svým způsobem slavnostní, doporučuji dát nachladit láhev šumivého moku a připravit odpovídající skleničky.


Medaile-1955-licAč to může znít trochu jako z knihy Eduarda Basse „Klabzubova jedenáctka“, naše nově vzniklé mužstvo vyhrávalo, co se dalo a kráčelo od úspěchu k úspěchu. Ač bych vás příliš nechtěl zatěžovat daty a výsledky, v tomto případě musím, posuďte sami! 1941 – IV.třída – vítězství-postup, 1942 III.třída vítězství – postup, 1943 II.třída vítězství – postup ! Všechny tyto úspěchy znamenaly zvyšování vážnosti pozemního hokeje u nás a tím i k zvyšování zájmu o toto do té doby neznámé odvětví. Klub dostává právo používat městské barvy (bílou a zelenou) , městský erb a vzniká nový znak SK Mnichovice. Ještě v průběhu II.světové války vzniká první žákovské družstvo a rozjíždějí se i první nesmělé pokusy o družstvo žen. Všeobecný zájem o sport v Mnichovicích (mimo hokeje ledního a pozemního, fotbal ale i házená) vede k prvním plánům na vybudování areálu pro všechny tyto sporty.
Ani závěr války nás nenachází nepřipravené. Muži ještě v roce 1945 vyhrávají nově vzniklou divizi a ziskem trofeje končí i naše účast v Župním poháru. Z hlediska budoucnosti je podstatné zakoupení pravidel landky v roce 1946, tedy pravidel mezinárodní formy pozemního hokeje pro 11Medaile-1955-rub hráčů, z kterého vychází i současný pozemní hokej.
V tomto období se hrají obě formy „pozemku“současně (bandy i landka) a naše mužstva jsou vždy u toho a rozhodně ne se špatnými výsledky, výborných umístění je požehnaně. Například v roce 1947 je to třetí místo o rok později dokonce druhé. Prozatímní vrchol mnichovického pozemního hokeje začíná ovšem rokem 1954, kdy oddíl našich mužů vybojoval na turnaji ve Vsetíně první titul mistra republiky v landce! Nutno dodat, že ženy, kterým budeme v budoucnosti věnovat celé jedno číslo naší kroniky, vybojovaly 2. místo v bandy a dorost se stal přeborníkem středočeského kraje.  Ani rok následující k nám nebyl nepříznivý, muži obhajují titul a ženy obsazují opět druhé místo v bandy a třetí v landce. Naprostým vrcholem pak je rok 1956, kdy všech našich pět mužstev končí s umístěním na stupni vítězů. Muži získávají titul (po třetí a bohužel naposled), v bandy muži končí na druhém místě, ženy zaujímají 2. a 3. místo a dorost vyhrává oblastní soutěž.
Abychom však nezůstali pouze u čísel nutno podotknout, že naši chlapci začínají oblékat i reprezentační dres, ať je to Karel Špringer starší, Ladislav Chvojka, Antonín Santorcl, Josef Hosnédl a Josef Ondráček.
No uznejte, to už si říká o tu skleničku !

A co příště, mimo jiné Mnichovice jedou s hokejem do světa a mnoho jiného….

H.V.                     

Popisy fotografií:
Nahoře: Družstvo mužů 1956 nebo 1957
Zleva stojící: Strejček Jaroslav,Chvojka Ludvík, Škvor Jindřich, Stěhule Mirek, Ondráček Josef, Hosnédl josef, Čipera František, Chvojka Sláva, ˇ
Klečící zleva: Špringer Karel, Špringer Rudolf, Santorcl Antonín, Štěpánek František

V textu:
Líc a rub zlaté medaile z roku 1955