Soutěže mládeže do 12 let – sezóna 2013/14

1. Věkové hranice
U6 mini – 1. 7. 2007 a mladší
U8 benjamínci – 1. 7. 2005 a mladší
U10 přípravka – 1. 7. 2003 a mladší
U12 mladší žactvo – 1. 7. 2001 a mladší


Od podzimu 2014 přechod na kategorie U7 mini, U9 benjamínci, U11 přípravka, U13 mladší žactvo, U15 starší žactvo, U18 dorost.
Proč ? - více času na Weina v turnajích do 9 let, rozdělení ročníků spolu více souvisejících…i ve školním prostředí jsou soutěže rozděleny na
1.-3. třídu do 9 let
4.-5. do 11 let
6.-7. do 13 let
8.-9. do 15 let
do dorostu se dostanou děti již fyzicky zdatné a nebudeme každoročně spekulovat zda mladší či starší dorosty – v mladším žactvu U13 od podzimu 2014 pak přechod na dlouhodobou soutěž turnajovým způsobem (jako hala) bez finálového turnaje.

2. Systém soutěže, turnaje
Systém soutěže
Všechny kategorie do 12 let – všem oddílům, oblastem doporučujeme hrát vyjma níže jmenovaných turnajů vlastní turnaje 3:3 dle metodiky H. Weina . Nejlépe během pracovního týdne.

Mladší žactvo – cílem systému otevřených turnajů je účast na 9 turnajích dohromady během podzimní a jarní části, z toho min. 3x mimo místo svého bydliště (pozn. Mnichovice jsou mimo Prahu). Splněním účasti na tomto počtu turnajů  je splněna podmínka pro účast na konečném turnaji - Mistrovství České republiky. Účast na tomto turnaji (MČR) je nutná k obdržení závěrečné prémie za absolvování systému soutěže.

Přípravka –cílem systému otevřených turnajů je účast na  8 turnajích během podzimní i jarní části, z toho min. 2x mimo místo svého bydliště, pozn. Mnichovice brané mimo Prahu. Splněním účasti na tomto počtu turnajů  je splněna podmínka dokončení soutěže a tím i nárok na konečnou prémii (viz. hospodářské náležitosti). Doporučujeme - vzhledem k účasti děvčat v soutěži kluků apelujeme na zařazování i smíšených týmů do soutěže. Děvčata zařazovat samostatně až od mladších žákyň.

Benjamínci –systém otevřených turnajů bez nároků na počet absolvovaných turnajů.

Mini – volné zápasy ve funkey (velké měkké míče, hokejky polystyren), soutěže dovedností

Systém turnaje
V kategoriích mladší žáci, přípravka, benjamínci, mini, je plně v rukou pořadatelů. Tím je myšleno losování, vyvrcholení turnaje (play off, jen přátelsky atp.).

3. Technické ustanovení
Řízení soutěží:
  STK ČSPH a Komise mládeže

Pořadatel: oddíly PH žádající o uspořádání jednotlivých turnajů

Hrací dny: mladší žactvo – neděle, přípravka a benjamínci  - sobota a neděle

Hrací doba:
U 6 mini
– volné zápasy , plně v rukách pořadatelů. Cílem je hra funkey a dovednosti.
U 8 benjamínci – turnaj max. 5 zápasů v maximální délce 8 min. Hráči musí pravidelně střídat – po gólu či po 2 minutách (nepadl-li během dvou minut gól) – zajišťuje rozhodčí.
U 10 přípravka – min. celková doba hry pro tým 60 min., max.90 min
U 12 mladší žáci - min. celková doba hry pro tým 75 min, max. 120 min

   
Počet týmů na turnaji: minimálně 3

Počet hráčů:
mladší žactvo - 5+ 1
přípravka - 4+1
benjamínci –minihokej 3:3 - 3 (max. počet hráčů na tým 5)
mini - minihokej 3:3 - 3 (max. počet hráčů na tým 5)

Velikost hřiště:
mladší žactvo – polovina hřiště na PH zúžená o 8 m od středové čáry ( tzn. každé ze dvou hřišť je zúženo o 8 m )
přípravka – ¼ hřiště
benjamínci -  23x23 m se čtyřmi brankami – branka 2x1 m, branky od sebe vzdáleny 12 m
mini - 23x23 m se čtyřmi brankami – branka 2x1 m, branky od sebe vzdáleny 12 m .

Chrániče zubů – KM velmi doporučuje chrániče zubů pro děti všech kategorií!!

4. Jiná ustanovení
Individuální hodnocení – na turnajích se nevyhlašují nejlepší hráči, brankáři, střelci. Pořadateli se doporučuje mít cenu pro nejužitečnějšího hráče každého týmu. Toho vybírá trenér svého týmu. Cílem je nerozmazlovat děti v tomto ranně sportovním věku. Výjimkou je finálový turnaj mladšího žactva. Zde je ocenění hráče, střelce a brankáře možné.
Kolektivní ocenění – v kategoriích mini až přípravka je ocenění kolektivů plně v rukou organizátorů. V kategorii mladšího žactva zachováváme pravidlo o medailích – organizátory je možno udělovat medaile – ml. žáci od 6 účastníků a výše, u mladších žákyň od 5 účastníků a výše.
Rodiče na hřiště nepatří – organizátoři, vymezte prostor pro rodiče mimo hrací plochu, v případě, že tak nelze, vymezte prostor okolo hřiště.

5. Hospodářské náležitosti
Účastnický poplatek:
ve všech soutěžích hradí klub na místě turnaje účastnický poplatek 200,- Kč (bez ohledu na to, zda má 1-5…týmů)

Prémie za absolvování systému soutěže:
v kategoriích mini, benjamínků nejsou žádné prémie za absolvování soutěže,
v  kategorii přípravky za splnění celkových podmínek účasti v soutěži (viz. systém soutěže) - A tým částku  5.000,- Kč, B tým částku 2.500,- Kč, C tým částku 0,- Kč ,
v kategorii mladšího žactva (děvčata, chlapci) - za splnění  celkových podmínek účasti v soutěži (viz. systém soutěže) potvrzené účastí na MČR obdrží: A tým mladšího žactva částku 10.000,- Kč, B tým mladšího žactva částku  5.000,- Kč,  C tým částku 0,- Kč.
Od podzimu 2014 by mladší žactvo s dlouhodobou soutěží ztrácelo finanční prémie za absolvování systému soutěže, tyto by zůstaly jen u přípravky.

6.  Startují

Hráči a hráčky evidovaní v ČSPH.

7.  Rozhodčí

Rozhodčí nominuje pořadatelský oddíl. Doporučujeme, aby rozhodčí na všechny výše uvedené druhy soutěží  byli min z kategorie dospělých + 1 mladistvý od věku staršího žactva výše. V soutěžích mini a benjamínků rozhoduje 1 rozhodčí od věku staršího žactva výše. Odměny rozhodčích: neproplácí ČSPH, proplácí pořadatel

Doporučujeme tyto částky:
mini, benjamínci, přípravky 20 Kč/utkání
mladší žactvo 30 Kč/utkání

8. Tituly
Družstva na 1.-3. místě v kategorii mladšího žactva obdrží medaile, vítězné týmy i putovní pohár.

9. Vyplňování zápisů
Trenér, vedoucí družstva vyplní před turnajem turnajový zápis, který mu předpokládá pořadatel.

10. Hlášení výsledků turnajů
Pořadatel v kategoriích mladšího žactva, přípravky je povinen vložit do středy následujícího týdne po turnaji na webové stránky svazu min. 3 fotografie, komentář k turnaji, pořadí týmů nebo je zaslat na mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Ostatním kategoriím se toto doporučuje.
Posílejte i na adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. – připravujeme nový dětský web, pomůžete rozpoutat zájem o něj! Dík!

11. Rozdíly v pravidlech oproti platným pravidlům ČSPH (ty naleznete na www.pozemnihokej.cz, sekce ČSPH, stanovy a řády)


Mladší žactvo
- dle aktuálních pravidel ČSPH včetně čárkovaného kruhu, omezení
- zákaz arg.bekhendu (hranou s nápřahem vedeným vzduchem – bezpečnost).
Rozehry v útočné ¼ - za útočnou ¼ je považována ½ hřiště.
Trestný roh – 5. hráč bránícího týmu v soupeřově kruhu, velký roh – ano

TZN.:
ANO – PUŠ, PŘÍKLEP, SMÝKANÝ (zametený) ÚDER – FORHEND + BEKHEND, ÚDER
NE – ARGENTINSKÝ ÚDER

Pravidlo rozdílu 3 gólůrozhoduje o aplikaci v turnaji pořadatel , na závěrečném turnaji Mistrovství ČR nebude aplikováno- pokud tým vede v zápase o 3 góly, je povinen ze hry vyndat jednoho svého hráče, sníží –li se stav na rozdíl 2 gólů, vrací jej. Pokud by byl rozdíl v gólech násobky tří, musí tým vyndat další hráče, dle výše zmíněného pravidla. Cílem je respektovat soupeře, neotrávit mu hru, učit své hráče hrát naplno. Možná je i druhá varianta tým prohrávající o 3 góly si hráče přidá do okamžiku, dokud nebude stav opět jen o 2 góly.


Přípravka
- dle aktuálních pravidel ČSPH včetně čárkovaného kruhu, zákaz arg.bekhendu (hranou s nápřahem vedeným vzduchem – bezpečnost), zákaz klasického úderu

TZN.:
ANO – PUŠ, PŘÍKLEP, SMÝKANÝ (zametený) ÚDER – FORHEND + BEKHEND
NE – ARGENTINSKÝ ÚDER, ÚDER

Trestný roh – místo TR nájezd (bezpečnost, technická dovednost) – hrát jej bez jiných omezení vyjma následujících: začátek čárkovaný kruh, doba omezení 10 sec  končí časovým limitem, zadním autem. Míček skončí v br.chráničích – nový TR, míček brankář zalehne, úmyslně zahraje kulatou – gól. Při nájezdech nahrazující TR je družstvo v zápase povinno střídat postupně všechny hráče, i ty z lavičky. Pokud již všichni hráči zahrávali nájezd v právě hraném utkání, začíná se druhé kolo ve stejném pořadí. Velký roh – ne.

Pravidlo rozdílu 3 gólů – rozhoduje o aplikaci v turnaji pořadatel - pokud tým vede v zápase o 3 góly, je povinen ze hry vyndat jednoho svého hráče, sníží –li se stav na rozdíl 2 gólů, vrací jej. Pokud by byl rozdíl v gólech násobky tří, musí tým vyndat další hráče, dle výše zmíněného pravidla. Cílem je respektovat soupeře, neotrávit mu hru, učit své hráče hrát naplno. Možná je i druhá varianta tým prohrávající o 3 góly si hráče přidá do okamžiku, dokud nebude stav opět jen o 2 góly.


Benjamínci
-dle aktuálních pravidel ČSPH, zákaz arg.bekhendu (hranou s nápřahem vedeným vzduchem – bezpečnost), zákaz klasického úderu, zákaz smýkaného úderu. Minihokej 3:3 – self pas ano, vzdálenost při rozehrách 3 m, rozehra může jít přímo do kruhu, místo TR nájezd 1:1 .. další pravidla viz. níže.

TZN.:
ANO – PUŠ, PŘÍKLEP
NE – ARGENTINSKÝ ÚDER, ÚDER, SMÝKANÝ (zametený) ÚDER – FORHEND + BEKHEND


MINI
- dle aktuálních pravidel ČSPH. Hrají Minihokej 3:3 s funkey ( hokejky z plastu zakončené polystyrenem, velký měkký míč ) , hrají vše s rukama od sebe. Turnaj mini hrát volně, přátelsky, zařazovat soutěže dovedností s pozemkářskou hokejkou.

TZN. pro trénink:
ANO – PUŠ
NE – ARGENTINSKÝ ÚDER, ÚDER, SMÝKANÝ (zametený) ÚDER – FORHEND + BEKHEND, PŘÍKLEP


Ucelená pravidla minihokeje 3:3 – kategorie mini, benjamínci

Hrací plocha:

Velikost cca 23x23 m ( šířka jedné ¼ velkého hřiště x stejná vzdálenost v příčném směru) . Na každé koncové čáře 2 branky (2m široké, 1m vysoké). Od sebe jsou vzdáleny 12 m, což je vzdálenost od rohu hřiště cca 3,5 m. Zóna pro střelbu – rovná čára 6 m od zadní čáry.

Gól platí, když se kterýkoliv hráč dotkne míčku ve střelecké zóně, tzn. platí vlastní gól. Pokud byla branka posunuta v průběhu zápasu a míč dle názoru rozhodčího přešel přes brankovou čáru, gól platí.

Týmy:

Tým má 3-5 hráčů, tři hrají na hřišti. Rozhodčí střídá hráče po každém gólu. Pokud gól nepadl podobu 2 minut, rozhodčí hráče vystřídá. Nesmí být hráno méně než se třemi hráči (zde se neuplatňuje pravidlo rozdílu 3 gólů).


Technická pravidla:

Volný úder:
Při jakémkoliv porušení pravidel v jakékoliv části hřiště (s výjimkou porušení pravidel obránci v jejich obranném pásmu) je nařízen volný úder nebo samorozehra (self pas) proti týmu, který se dopustil porušení pravidel. Všechny volné údery musí být provedeny ve vzdálenosti min. 3 m od střelecké zóny a se soupeřem min. 3m od míčku. Volný úder může směřovat ihned do střelecké zóny, vč. samorozehry (self pas)

Trest:
Neexistují trestné rohy nebo trestné údery (penalta) za úmyslné porušení pravidel uvnitř vlastní 6 m zóny. Pokud dojde v této obranné zóně k porušení pravidel, soupeř získává trestný nájezd ze středu hrací plochy. Při nájezdu jsou všichni hráči, kromě jednoho obránce stojícího na svojí zadní čáře hřiště, 5 m za útočníkem provádějícího nájezd (útočník je na polovině). Na pokyn rozhodčího (píšťalkou) k nájezdu, se mohou všichni hráči zapojit do obrany nebo útoku

Rozehra z postranní čáry:
Volný úder nebo samorozehra (self pas) z místa , kde míč přešel přes čáru. V útočném nebo obranném pásmu se míč po přejetí postranní čáry rozehrává 3m před spojnicí postranní čáry a čáry tohoto pásma.

Zahájení a znovu zahájení hry (po gólu):
Buly ve středu hřiště

Ochranné vybavení:
Všichni hráči musí mít holenní chrániče.

Rozhodčí:
zápas píská 1 rozhodčí, věkem min. starší žák